We look at what acts are playing on what day for Belladrum 2019.

August 1st to 3rd of 2019 may seem like a while away for Belladrum fans, but we look at who has been confirmed for what day so far (subject to change of course).

Thursday

Elbow - Day Splits for Belladrum 2019
Elbow to play Thursday night at Belladrum 2019

ELBOW (Main-stage headliner)

HAWKWIND (Hot House stage headliner)

The Federals (Potting Shed)

Lynsey Dolan Band (Potting Shed)

Brigid Kalin (Potting Shed)

Joe Hills Wake (Potting Shed) 

The Whiskys (Potting Shed)

Edgar Road (Potting Shed)

Matt Morrow (Potting Shed)

Sophie Bonadea (Moose Stage)

Keilan Ross (Moose Stage)

Andy Duncan (Moose Stage)

Wully Smith (Moose Stage)

Mark Forbes & Ben Hesling (Moose Stage)

Pigman & The Elastic Band (Moose Stage)

Darren Poyzer (Moose Stage)

Ruth Purves Smith (Moose Stage)

Friday

14578 2Y3A4403 2 - Day Splits for Belladrum 2019

CHVRCHES (Main-stage headliner)

RCHARD THOMPSON (Grassroots stage headliner)

The Potting Shed All Star Jam (Potting Shed)

The Lorelei (Potting Shed)

Kinnaber Junction (Potting Shed)

Cow Cow Boogie (Potting Shed)

Brian Kalinec (Potting Shed)

Patterson Barrett (Potting Shed)

Libby Koch Band (Ft Patterson Barrett) (Potting Shed)

Good Guy Hank (Potting Shed)

Hamish Roberts (Potting Shed) 

Darren Poyzer & Pig Man (Potting Shed)

Calum Jones (Moose Stage)

Pig Man (Moose Stage)

Emma Mitchel (Moose Stage)

Darren Poyzer (Moose Stage)


Saturday

Jess Glynne press shot - Day Splits for Belladrum 2019

JESS GLYNNE (Main-stage headliner)

TOM MCGUIRE & THE BRASSHOLES  (Ice House stage headliner)

RIONNAGAN ROIS (Main-stage opener)

JOSEPHINE SILLARS & THE MANIC PIXIE DREAM (Hot House Stage)

The Potting Shed Allstar Jam lead by Isaac Sutherland (Potting Shed)

Dougie Burns and the Cadillac Band (Potting Shed)

Trident (Potting Shed)

Stetsonhead (Potting Shed)

Ruth Purves Smith (Potting Shed)

Carington MacDuffie (Potting Shed)

Teresa Storch & Peter Lacis (Potting Shed)

Whitherward (Potting Shed)

Michael Wadada’s Sprout Head Uprising (Potting Shed)

Matt Anderson (Vykyng) (Potting Shed)

Fash Stewart & The Great & The Good (Potting Shed)

The Slim Panattella (Moose Stage)

The Chancers (Moose Stage)

Patterson Barrett  (Moose Stage)

Jess Wayne (Moose Stage)

Pig Man and Darren Poyzer (Moose Stage)

Joost (Moose Stage)

Isaac Sutherland (Moose Stage)

Mal MacWatt (Moose Stage)

Day to be confirmed

JOHNNY MARR

THE SUGARHILL GANG

ROYAL SOUNDS (Garden Stage)

SOAK

SCOTT MATTHEWS (Grassroots Stage)

BE CHARLOTTE

THE NINTH WAVE

MAN OF MOON

VISTAS

KING NUN

INDIGO VELVET

BLACK CAT BONE

STEPHANIE CHEAPE

DAZED DIGITAL AGE

STONE BROKEN

WILDWOOD KIN

MAISIE PETERS

BIS

PARIS MONSTER

MY DARLING CLEMENTINE

ASTRID

PEAT & DIESEL

FERRIS & SYLVESTER

PAWS

THE LOCAL HONEYS

TAMZENE

FAT SUIT

SWAMPFOG

THE CAPTAIN’S BEARD

ASSYNT

KIM CARNIE

MOTEH PARROT

KING KOBALT

FEIS ROIS CEILIDH TRAIL & FIDDLE FORTE. 

THE CUBAN BROTHERS

ELEPHANTS SESSIONS

THE REZILLOS

DODGY

LUCY ROSE (Grassroots stage)

THE CORAL (The Hot House Stage)

JULIE FOWLIS

DODIE (Garden Stage)

GLASVEGAS (Hot House stage headliner)

ROUND MOUNTAIN GIRLS

SAM KELLY & THE LOST BOYS

LIONAL

THE CARLOWAYS

DAVY COWAN & THE STORM CHASERS

HOODJA

GLEADHRAICH

KEIR GIBSON

CALUM MACKENZIE JONES & THE TRAD PROJECT

TOM ODELL

LEWIS CAPALDI

THE SELECTER

COLONEL MUSTARD & THE DIJON FIVE

SKERRYVORE

COCO & THE BUTTERFIELDS

THE POOZIES

TORRIDON

THE DANGLEBERRIES

BOMBSKARE

RHYTHMNREEL

AWKWARD FAMILY PORTRAITS

FUN BOX

MACFLOYD (Grassroots stage late night, day tbc)

THE SENSATIONAL DAVID BOWIE BAND (Grassroots stage late night, day tbc)

Line-up and day/stage splits may change.

Belladrum, will be held on Thursday 1st to Saturday 3rd August 2019. To find out more about the festival check our coverage of Belladrum Festival.